Το σχολείο

Το Πανορμίτειο Γυμνάσιο και Λυκειακές Τάξεις Σύμης βρίσκεται σε μια περιοχή πάνω από το λιμάνι της Σύμης που φέρει το όνομά του.

Ιδρύθηκε το 1922 και στεγάστηκε σε οίκημα που αγοράστηκε για το σκοπό αυτό με χρήματα που συγκέντρωσε ο Ηγούμενος της Ιεράς Μονής του Ταξιάρχη Μιχαήλ του Πανορμίτη Μακάριος ο Γ? από τις δωρεές της Συμιακής παροικίας στην Αίγυπτο. Το 1927, με σημαντικό ποσό που προσφέρθηκε από τους Συμιακούς της Αμερικής, κατασκευάστηκε το εργαστήριο φυσικής και χημείας.

Το σχολείο αναγνωρίστηκε ως Γυμνάσιο της αλλοδαπής ( η Σύμη τελούσε υπό Ιταλική διοίκηση ), ομοταγές του Γυμνάσιο του Ελληνικού Κράτους, και λειτούργησε κατά διαστήματα ως τέτοιο μέχρι την ενσωμάτωση, δηλαδή το σχολικό έτος 1947-48. Έκτοτε ακολούθησε την πορεία του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος μέχρι να πάρει τη σημερινή του μορφή.

Διαφημιστικό σποτάκι 2016

Joomla templates by Joomlashine