H βλάστηση στη Σύμη!

To video μας με εικόνες από τη βλάστηση του τόπου μας είναι εδώ!

Στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, 20 μαθητές της Α? Γυμνασίου συνεργαστήκαμε

και ερευνήσαμε τη βλάστηση του τόπου μας με συντονίστρια την καθηγήτρια γαλλικών του

σχολείου μας κα Φωτάρα Ευδοκία. Την παρουσίαση του προγράμματος θα τη βρείτε εδώ.

Δουλέψαμε χωρισμένοι σε ομάδες, ψάχνοντας πληροφορίες για τα δέντρα, τα φυτά, τα βότανα

και τις καλλιέργειες στο νησί μας!

Πληροφορίες συγκεντρώσαμε από τη Δασική Υπηρεσία, ειδικούς επιστήμονες, κατοίκους του

νησιού και από τις επισκέψεις μας σε αγροκτήματα, κήπους και δάση του τόπου μας!

Ανάμεσα στους στόχους που θέσαμε εξ αρχής ήταν: η εξοικείωση με το τοπικό περιβάλλον, η

απόκτηση γνώσεων για τη χλωρίδα και τις εδαφικές συνθήκες του τόπου μας, η αναγνώριση της

προσφοράς των βοτάνων στην υγεία μας, η προώθηση της αγροτικής ανάπτυξης στην περιοχή

μας, το ενδιαφέρον για το φυσικό περιβάλλον, η συνεργασία μεταξύ των μελών της ομάδας.

Το πρόγραμμα μας είχε πεντάμηνη διάρκεια και στο διάστημα αυτό εντάχθηκε επίσης στη δράση

eTwinning Plus.

Την ηλεκτρονική αφίσα του προγράμματος μας θα τη δείτε εδώ!

Για την πολύτιμη βοήθεια και τη στήριξη στην υλοποίηση του προγράμματος, νιώθουμε την

ανάγκη να ευχαριστήσουμε:

• Τη Δασική Υπηρεσία Ρόδου και ιδιαίτερα την προϊσταμένη κα Μπαλατσούκα και τη δασοπόνο κα Δεσλή Χρ. για την ενημέρωση σχετικά με το θέμα του προγράμματος.
  • Το δασοφύλακα του νησιού μας κ. Μακρόπουλο Θ. που πρόθυμα δέχτηκε να μας συνοδέψει στον περίπατό μας στο δάσος στην περιοχή του Μεγάλου Σωτήρος.
  • Τον επιστάτη της Μονής Μεγάλου Σωτήρος, κ. Μισσό Κ. που με ιδιαίτερη ευγένεια και υπομονή μας υποδέχτηκε στη μονή, μας ενημέρωσε για τις καλλιέργειες της και μας ξενάγησε στα κτήματά της.
  • Τη γεωπόνο κα Μουστάκα Α. και τον άγγλο ερευνητή -φυσιολάτρη κ. Lyndon Savage για την ταυτοποίηση των φυτών.
  • Την αγγλίδα ζωγράφο Pandora για την πολύτιμη βοήθεια στη δημιουργία ζωγραφικού πίνακα από μαθητές-μέλη της ομάδας μας.
  • Τον ξυλουργό κ. Μισσό Μ. για την προσφορά της ξύλινης επιφάνειας.
  • Τη Διευθύντρια του σχολείου μας, τους καθηγητές μας και ιδιαίτερα την κα Χατζή Μ. που

δέχτηκε να μας συνοδέψει στην εκπαιδευτική μας επίσκεψη στη μονή του Μεγάλου Σωτήρος.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα:

α/α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ